Pavel Steidl, Republic of Two a Voila zahrají 22. května v Betlémské kapli pro Sluneční školu Surya

Vystoupení kytarového virtuoza Pavla Steidla, kapely Republic of Two a Voila, moderátor Jaroslav Dušek, dražba fotografií a především dobrý pocit z podpory smysluplného projektu - to vše čeká návštěvníky benefičního koncertu pro Sluneční školu Surya 22. května v pražské Betlémské kapli. Celý výtěžek ze vstupného bude věnován na provoz solárně vytápěné energeticky nezávislé školy, která poskytuje celoroční vzdělání dětem v Kargyaku, izolované oblasti v indickém Himálaji. “Letos jde již o 5. ročník této akce, díky které můžeme zajistit údržbu školy, platy učitelů, školní uniformy i nezbytné pomůcky,” uvádí autor projektu a předseda pořádajícího občanského sdružení Surya Jan Tilinger. Benefiční večer pod záštitou rektora ČVUT Petra Konvalinky začíná v 19:30 hodin, vstupenky jsou k dostání již nyní v síti Ticketpro, v pokladně Divadla Archa, v Betlémské kapli a v Informačním centru ČVUT v kategoriích od 120 Kč (snížené - studenti), 250 Kč (základní), 450 Kč (sponzorské) až po 700 Kč (VIP).

Kargyak je odloučená vesnice v indickém Himálaji v nadmořské výšce 4200 m n. m., jedno z posledních míst, kde přežívá původní tibetská kultura. Vesnice donedávna neměla školu a děti musely odcházet do vzdálených internátů nebo se nikdy nenaučily číst a psát. Výstavba budovy Sluneční školy v Kargyaku proběhla v letech 2006 - 2008. Od začátku spolupráce s místními obyvateli sdružení Surya poskytuje pravidelnou školní výuku, která zprvu probíhala v provizorních prostorech a v září 2008 byla přenesena do nově dokončené budovy školy. Po více než pěti letech pravidelné výuky v této budově je „Surya Sun School in Kargyak“ pojem v celé oblasti. “Jde o jedinou školu, která díky unikátní konstrukci umožnuje výuku i v extrémně mrazivých zimních měsících. Kromě vzdělání dětí i dospělých přinášíme do oblasti i základní povědomí o hygieně, obnovujeme zapomenutá řemesla, sázíme stromky i díky skleníkům rozšiřujeme možnosti pěstování zeleniny i do zimních měsíců,” doplňuje Jan Tilinger. Dodnes se na výuce v této budově vystřídalo přes třicet dobrovolných učitelů, každý na dobu kolem pěti měsíců. Kromě českých učitelů se staral o kvalitu výuky i tým indických a tibetských pedagogů. Na podzim loňského roku byla správa školy částečně předána radě rodičů a radě vesnice, které budou organizačně zajišťovat výuku a a dohlížet na její kvalitu. Občanské sdružení Surya nadále poskytuje prostředky na platy učitelů, dobrovolné učitele angličtiny v letním období, školní uniformy a některé pomůcky. Cílem je, aby byl projekt v budoucnu zcela samostatný, nezávislý na zahraniční pomoci.

Občanské sdružení Surya nyní vybírá nový projekt k realizaci, který by byl situován v podobně izolované a znevýhodněné lokalitě. Sdružení Surya funguje hlavně díky individuálním soukromým dárcům a úžasné skupině dobrovolníků, kterým moc děkuje za podporu.

Videoklipy:
Pavel Steidl: http://www.youtube.com/watch?v=M4gb68by4lE
Republic of Two: http://www.youtube.com/watch?v=lQbo0fmiahs
Voila: http://www.youtube.com/watch?v=6bCpwb1IbHY

Zpět k článkům.