Nová škola pro himalájskou vesnici
Osm desÃtek dÄ›tà z himalájské vesnice Kargyak a okolnÃch osad v severoindickém státÄ› Džammu a KaÅ¡mÃr doufá, že na podzim pÅ™ÃÅ¡tÃho roku poprvé zasedne do lavic SluneÄnà školy. DÃky Äeským dobrovolnÃkům. ZaÄne tak prvnà školnà rok, kdy se bude vyuÄovat i pÅ™es zimu. S projektem Å¡kolnà budovy vyhÅ™Ãvané sluneÄnÃm svitem do Kargyaku pÅ™iÅ¡lo Äeské obÄanské sdruženà Surya.
Kargyak - vesnice na konci světa
Kargyak je v nadmoÅ™ské výšce 4200 metrů nejvýše položenou vesnicà v regionu Zanskar. Z dvou set mÃstnÃch obyvatel je 40 dÄ›tà školnÃho vÄ›ku. Ve vesnici dnes nenà žádná Å¡kola a pouhých deset osob je zde schopno jakž takž ÄÃst a psát. Nejbližšà škola, v nÞ se vyuÄuje po celý rok, je ve tÅ™i dny cesty vzdáleném Raru. DÄ›ti z bohatÅ¡Ãch rodin proto odjÞdÄ›jà studovat do dalekých internátnÃch Å¡kol. Po ukonÄenà vzdÄ›lánà se jen málokteré vracà zpÄ›t do rodné vesnice, ÄÃmž docházà k pÅ™etrhánà rodinných vazeb, jež jsou jádrem mÃstnà tradiÄnà kultury.
SluneÄnà škola
OtevÅ™enà školy v Kargyaku umožnà vzdÄ›lánà dÄ›tem z vesnice a jejÃho okolÃ. Výuka bude probÃhat i v zimÄ›, kdy zemÄ›dÄ›lské práce stojà a dÄ›ti majà nejlepšà pÅ™Ãležitost Å¡kolu pravidelnÄ› navÅ¡tÄ›vovat. Å kola má zároveň sloužit jako rukodÄ›lná dÃlna, mÃsto pro zasedánà vesnické rady, bude zde umÃstÄ›na meteorologická stanice a sklenÃk. V létÄ›, kdy dÄ›ti pomáhajà se skliznà na polÃÂch, zde bude ubytovna pro turisty. Východiskem pÅ™i projektovánà budovy byly drsné klimatické podmÃnky i mÃstnà tradice. VÃce než 300 sluneÄných dnů za rok ve velké nadmoÅ™ské výšce dovoluje konstruovat budovu tak, že využità sluneÄnà energie zajistà v interiéru bÄ›hem celého roku teplotu minimálnÄ› 15 °C. To umožnà pokraÄovat ve Å¡kolnà výuce i bÄ›hem zimy, kdy venkovnà teplota klesá i pod - 40 °C.
Z Honzova denÃku
Snad už známe správnou skladbu stÅ™echy, která by mÄ›la být nepromokavá, aÄkoli bude rovná:-) Podlahy budou podle vÅ¡eho z klasické podlahové smÄ›si - hlÃna, kravský trus a moÄ. Na to dáme jeÅ¡tÄ› slamÄ›né rohože, neboÅ¥ dÅ™evo je drahé a jeÅ¡tÄ› k tomu daleko. Když mluvÃm o dÅ™evu: jeho kvalita se tu lišà v každé vesnici. Stejné stromy vÅ¡ude rostou jinak dlouho, takový topol silný 25 cm může růst od 3 do 12 let. NavÃc mÃstnà názvy dÅ™evin nejsou ani ve slovnÃku, asi si budu muset domů pÅ™ivézt Å¡palek:-) Taky jsme zjistili, že se zde nikdy nedÄ›lala žádná klimatická měřenÃ. Takže pÅ™i zkoumánà mÃry oteplenà spoléháme na vyprávÄ›nà babiÄky Stenzin, že dÅ™Ãve nosila jaÄà kožich už od zářà a teÄ ho obléká až koncem Å™Ãjna. Taky prý už tak Äasto v zimÄ› nezamrzá voda v kuchyni, což naÅ¡i hypotézu o oteplovánà dále potvrzuje.
DÃlo nadÅ¡enců
NÃzko energetickou budovu Å¡koly pro oblast Himalájà vyprojektoval jako diplomovou práci na ÄŒVUT Jan Tilinger. Nynà tým dobrovolnÃků pÅ™Ãmo na mÃstÄ› pÅ™ipravuje spuÅ¡tÄ›nà projektu. VÄ›tÅ¡inu stavebnÃch pracà provedou sami vesniÄané. PÅ™edběžná cena stavby je 4.7 milionu korun. Stavba má být zahájena na jaÅ™e 2007, otevÅ™enà školy je plánováno na podzim téhož roku. Budova vejde do vlastnictvà vesnice Kargyak a bude registrovaná státem Džammu a KaÅ¡mÃr.