ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Zajímáte-li se o možnost účasti na projektu Surya přímo v indickém Kargyaku, přečtěte si prosím následující otázky a odpovědi, abyste si udělali bližší představu.

 1. ROZPOČET - Kolik mě moje cesta do Indie bude dohromady stát?

  • Cenu lze orientačně odhadnout ze součtu těchto položek:
  • Letenka: Čím dříve si let rezervujete, tím lepší je šance na nějakou akční cenu. Zpáteční let Praha – Dillí lze sehnat už od 15 000,- Kč, běžná cena je kolem 20 000,- Kč včetně letištních poplatků.
  • Doprava v Indii: viz. Jak se dostanu do vesnice?
  • Indické vízum: (1600,- Kč na 6 měsíců, podrobnosti na www.india.cz)
  • Očkování: V očkovacím centru Vám pravděpodobně doporučí žloutenku typu A i B, břišní tyfus a meningitidu (pro informace o očkování a cenách: www.vakciny.net)
  • Pojištění: Vaše pojištění by mělo pokrývat léčebné výlohy v zahraničí a zahrnovat pojištění pro pobyt ve vysoké nadmořské výšce (vesnice se nachází 4200 m n. m). V průběhu cesty se budete vyskytovat i v nadmořských výškách nad 5000 m n. m. Výhodný systém pojištění pro záchranou akci v horách včetně převozu vrtulníkem získáte k členství v OEAV Rakouském Alpenvereinu (pro dospělého 1840 Kč/ rok)
  • Ubytování a jídlo na cestě: nocleh (cca 100-300 rupií/noc/pokoj), čaj (5 rupií), jídlo (35-100 rupií). Jedna indická rupie je zhruba 50 haléřů, přesněji 2,2IRs = 1Kč.
 2. Jaký druh POJIŠTĚNÍ budu na cestu potřebovat?

  Jak již bylo řečeno, kromě pojištění léčebných výloh v zahraničí také pojištění pro pobyt v extrémních nadmořských výškách, ze kterého by byl hrazena např. záchranná akce a převoz vrtulníkem. Pokud by byl váš pobyt v zahraničí delší než 6 měsíců, nemusíte po tu dobu platit zákonem dané zdravotní pojištění v ČR (pak je nutné před odjezdem vyplnit „prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině“ u vaší zdravotní pojišťovny)

 3. VNITROSTÁTNÍ DOPRAVA - jak se dostanu do vesnice?

  Do vesnice se můžete dostat především těmito dvěma cestami: přes Manali a přes Leh.

  • Cesta přes Manali:
  • DELLÍ – MANALI – DARCHA – KURGYAK = 2500IRs – 8-10dni
  • Bus Manali – 500 IRs – dá se koupit pouze v Indii
  • Autobus nebo Jeep do Darcha – 140/300 IRs (osoba)
  • Z Darcha do Kargyaku 5 dní pěsky (jeden kůň na batohy cca 300 IRs/den)
  • Cesta přes Leh:
  • DELLÍ – LEH – KARGIL – PADUM - RARU – KURGYAK = $150-200 (jednosměrná Delhi Leh) záleží na věku) + 3000IRs – cca 5-7dnů
  • Letecky Leh - cca $150, dá se koupit i v Praze (Jet Airways, Růžová 15, tel: 222 222 236 /210)
  • Autobus z Lehu do Padumu – 700 IRs (dva dny cesta) dá se samozřejmě rozložit na dva dny případně použít džíp (džíp pro 6-10 lidí cca 12000IRs)
  • Džíp z Padumu do Raru, nebo den pěšky – 300 IRs/osoba (džíp)
  • Z Raru do Kargyaku pěšky 4 dni za ideálních podmínek (jeden kůň na batoh cca 300IRs/den)

  Prohlédněte si mapu s vyznačenou cestou a mapu Indie s vyznačenými vesnicemi Kargyak a Padum nebo si je stáhněte ve vysokém rozlišení:
  map of the trek (1800x1300px, 229 Kb)
  map of India with Kargyak and Padum (1600x1600 313 Kb).

 4. Co je VÝŠKOVÁ NEMOC (akutní horská nemoc)?

  Výšková nemoc je potenciálně smrtelný stav způsobený příliš rychlým výstupem do vysoké nadmořské výšky. Abyste jí předešli, je třeba stoupat do vyšší nadmořské výšky jen velmi pomalu (cca 300 výškových metrů za den) a po rychlém dosažení vysoké nadmořské výšky letadlem (při cestě do Leh) cca 3 dny odpočívat. Jako prevence se doporučuje hodně pít, spát a určitě nepít alkohol. Neexistuje žádná lékařsky ověřená metoda, jak tomuto stavu zabránit, kromě sestupu do nižší nadmořské výšky při prvních příznacích. Více na www.hkvysehrad.cz.

 5. Jak to bude s JÍDLEM?

  Vařit si budeme společně z místně dostupných surovin – většinou mouka, rýže, čočka, omezeně zelenina. Do společných zásob můžete přispět pochutinami, jako je uherák, Nutella, čokoláda, oříšky, bonbóny, prášek do vody typu vitacit. Až budete přijíždět do vesnice, předpokládáme také, že do společných zásob dovezete čerstvou zeleninu a případně vajíčka (Poslat někoho pro zásoby zeleniny jinak zabere týden). Pokud se bude vařit nevegetariánské (spíše vzácně) jídlo, nebudeme zajišťovat jiné jídlo pro vegetariány.

 6. Jak je to s PITNOU VODOU?

  V průběhu cesty do vesnice doporučujeme pít pouze balenou vodu, případně vodu z jiného důvěryhodného zdroje (To, že místní vodu pijí, neznamená, že vám nemůže způsobit zdravotní problémy). Také je dobré si na cestu opatřit nějaký prostředek na desinfekci vody (například Sanosil kapky). Ve vesnici pijeme vodu z pramene a zatím jsme v souvislosti s tím nezaznamenali žádné problémy. Na pěší cestě do vesnice je několik míst, kde lze nabrat čistou vodu (je třeba sledovat, aby se nad místem odběru vody nevyskytovala žádná zvířata).

 7. POTŘEBNÉ VYBAVENÍ, aneb co si sbalit do batůžku?

  • Toto je seznam věcí, která byste neměli zapomenout doma:
  • Dobré kotníčkové turistické boty
  • Pokrývku hlavy (klobouk, šátek...), opalovací krém s vysokým faktorem a brýle na ochranu proti sluníčku
  • Spacák (pokud možno s komfortem pod 0°C)
  • Karimatku
  • Kovový talíř, hrnek, příbor (lze koupit i cestou)
  • Stan nebo plachtu na cestu (stačí plastová plachta z Bauhausu, nebo pořídit přímo v Manali)
  • Oblečení z prodyšných rychleschnoucích materiálů které vám bude zakrývat většinu těla (v létě je přes den horko a prát si budete v ruce). Dlouhé rukávy a nohavice jsou dobré jednak kvůli ostrému slunci a jednak kvůli zvyklostem místních obyvatel – krátké šortky a trička na ramínka nejsou vhodné. Teploty se i v létě mohou pohybovat cca mezi 0-30°C.
  • Základní lékárničku: (léky o kterých předpokládáte, že byste je mohli potřebovat, pro inspiraci: www.ockovani-zahranici.cz)
  • Čelovku a nahradni baterie
  • A jak už bylo zmíněno, dobrot není nikdy dost, a doplníte-li jimi váš batůžek do leteckou společností povolené váhy, uděláte radost sobě i ostatním :o)
 8. Budu moci TELEFONOVAT svým blízkým?

  Ve vesnici není žádná elektřina (až na 12V solární panely), internet ani telefonní signál (pokud nemluvíme o satelitech), vše je 3 dny cesty daleko, takže skočit si na mail zabere týden! Informace o tom, že jste přijeli, odjeli, nebo že jste na cestě do vesnice budou společně komunikovány jedenkrát týdně do Čech prostřednictvím satelitního telefonu z vesnice. Pokud dojde k nějakým změnám, budou vaši blízcí informováni podle situace e-mailem, telefonicky nebo přes www stránky.

 9. DALŠÍ POSTUP - co se bude dít před odjezdem?

  Včasná rezervace letenky rozhodně ničemu neuškodí – pokud budete vybráni, začněte na ní pracovat. Také s očkováním byste měli začít v co největším předstihu, jednak proto, že je nezbytné dodržovat pauzy mezi jednotlivými aplikacemi, a pak také proto, že se nemůžete nechat očkovat, nebudete-li úplně zdraví... takže proč to nechávat na poslední chvíli... Samotné balení byste neměli podcenit – udělejte si seznam. Moc pomůže, budete-li před cestou průběžně kontaktovat lidi z týmu Surya tady v Čechách, kteří vám řeknou, co je potřeba do hor odvézt, a také vám dají kontakty na další dobrovolníky, abyste případně mohli cestovat ve větší skupině. Před cestou se prosím ujistěte, že jste nám (Surya) poskytli veškeré požadované informace (údaje o vašem pojistiteli, číslo pasu, kontakt na vaše příbuzné či známé, e-mailovou adresu, na kterou si přejete, abychom posílali zprávy z vesnice apod.), které by velmi usnadnily řešení případných problémů. Naprostou nutností je, abyste si pořídili kopie pasu, víza a platební karty – jeden set budete mít při sobě, druhý necháte u někoho v Čechách.